Get Adobe Flash player

Træningstider i kreds 9

Tirsdag:
 
 Hvalpehold  18.30-19.30  
 Lydighed  18.30-19.30  
 Fam. hundehold  18.30-19.30  
 Figurant arbejde  Fra kl. 20.00  
     
     
 
Torsdag:
 
 Lydighed  18.30 - 19.30
 Figurant arbejde  Fra kl. 20.00
 Ringtræning  Fra kl. 18.30
 
Se den nye figurant kalender for efteråret i klubhuset samt som PDF fil her
 

AKTUELT:

På familiehunde holdet vil der
forsøgsvis startes op med
rally lydighed og agility og
alle racer er velkomne.
Holdet løber fra august til oktober
dvs. i 3 mdr. og igen til foråret.
Her er tilknyttet 4 trænere.
 
Kom gerne og høre mere
om disse spændende hold!
 
Alle er velkomne
 
 

Stjålet fra www.torbengeist.dk

TRÆNINGSGEBYR FOR DET NYE ÅR -

hvordan du betaler  - SE HER 

 
 

Kommende arrangementer i kreds 9

 
Førstehjælps kursus torsdag d. 13. november 17-20 i klubhuset - tilmelding på opslag i klubhuset.
 
Gr. C kursus med Claus Mouridsen lørdag d. 15. november kl. 9.00 - tilmelding ligeledes på opslag i klubhuset!
 
AVLSKÅRING: lørdag d. 29. november 2014 kl. 10.00
Dommer:Michael Lumby
Figurant: Torben Knudsen
 
Tilmelding senest 14 dage før via Schæferhundeklubbens tilmeldingsprogram.
 
 

Tilmeldingsformular ses her

 
Gebyr 500,00 kr skal være indbetalt til
Reg nr. 0814 konto nr:3531284886 for at tilmelding er gældende. 
 
Tilmelding til:
Lynge Larsen
Ølstedvej 7
5672 Broby
Tlf.: 40571525
 
 
 
 
Lonni og Argon til Beg B. DM 2014 91 point 9. plads
Ulla og Bøvle til DKK IPO1 DM 2014 2. plads 286 point
Frederik og Nuser DKK IPO1 DM 2014 260 point og Bedste gr. C 98 p.
Lonni og Argon bedste Beg B 88 point 2013
Ole og Smilla lavede bedste FP 2013
Britt og Marley lavede bedste gr. C 2013
Bjarni og Gala blev kredsmestre og lavede bedste gr. A og B 2013
Jesper og Seiko fik deres IPO1 2013
Bjarni og Gala lavede flot lydighed 2013
Bjarni og Gala 2013
Marley på vej efter apporten 2013
Asbis Ingolf (Marley) i gr. C 95 point 2013
Figurantmønstring efteråret 2013
Figurantmønstring efteråret 2013
Figurantmønstring
Peter Gammelgårds dommer eksamen efteråret 2013

Resultater

Kredsmesterskab 2014:

Jan Stilling / Djappes Qurt FP
Karsten Keller / Abardi Kala FP
 
Dorthe Stilling / Jabina Karla IPO1 og kredsmester
Maria Knudsen / Cha-De´s Otto IPO3