Get Adobe Flash player

Træningstider i kreds 9

Tirsdag:
 
 Hvalpehold  18.30-19.30  
 Lydighed  18.30-19.30  
     
 Figurant arbejde  Fra kl. 19.45  
     
     
 
Torsdag:
 
 Lydighed  18.30 - 19.30
 Figurant arbejde  Fra kl. 20.00
 Ringtræning  Fra kl. 18.30
 
Se den nye figurant kalender for efteråret 2016 i klubhuset samt som PDF fil
 

AKTUELT:

TRÆNINGSGEBYR:  

hvordan du betaler  - SE HER 

OBS Der skal betales træningsgebyr for 1. halvår inden udgangen af januar og 2. halvår inden udgangen af juli!!!
 
 
Hvis man ønsker at få sin IPO prøve på resultattavlen i klubhuset så send mig venligst en email på britt.holmlund@gmail,com med hundeførers navn, hundens navn samt endelig point og årstal så kommer det op snarest!!

Kommende arrangementer i kreds 9

Der er mulighed for at komme på hvalpehold løbende hos Gitte Pedersen og alm. lydighed hos Margrethe Møller hver tirsdag aften fra kl. 18.30 - 19.30
 
Hver tirsdag aften er der gr. C træning hvor der er min. 1 figurant og 1 hjælper på banen med start 19.45.  Denne form for træning med hjælper i gr. C er under udvikling og alle er velkomne til at træne hos os. Læs mere her.
 
Som noget nyt i kreds 9 er der én torsdag i måneden mulighed for at træne lydighed med Martin Knudsen som instruktør. Dette hold er primært henvendt til medlemmer som træner op til prøver og der vil desuden være mulighed for at træne reelle prøveprogrammer. Læs mere her.
 
Alle som ønsker at træne i kreds 9, kan kontakte formand Britt H. på tlf. 27244276 el. på mail britt.holmlund@gmail.com.
 
 
 
Lonni og Argon til Beg B. DM 2014 91 point 9. plads
Ulla og Bøvle til DKK IPO1 DM 2014 2. plads 286 point
Frederik og Nuser DKK IPO1 DM 2014 260 point og Bedste gr. C 98 p.
Lonni og Argon bedste Beg B 88 point 2013
Ole og Smilla lavede bedste FP 2013
Britt og Marley lavede bedste gr. C 2013
Bjarni og Gala blev kredsmestre og lavede bedste gr. A og B 2013
Jesper og Seiko fik deres IPO1 2013
Bjarni og Gala lavede flot lydighed 2013
Bjarni og Gala 2013
Marley på vej efter apporten 2013
Asbis Ingolf (Marley) i gr. C 95 point 2013
Figurantmønstring efteråret 2013
Figurantmønstring efteråret 2013
Figurantmønstring
Peter Gammelgårds dommer eksamen efteråret 2013

Resultater

Kredsmesterskab 2014:

Jan Stilling / Djappes Qurt FP
Karsten Keller / Abardi Kala FP
 
Dorthe Stilling / Jabina Karla IPO1 og kredsmester
Maria Knudsen / Cha-De´s Otto IPO3